هنر و ادبیات


+ بیوگرافی استاد احمد میرباذل

از راست به چپ:محمدروزبهی.فریدون صلاحی.احمد میرباذل.جلیل صابر مقدم

استاد احمد میرباذل هنرمند برجسته و پیشکسوت تاتر و دبیر آگاه و فرهیخته آموزش و پرورش خراسان ، فرزند میرزا سید یحیی خان در مهرماه ١٣٠٣ در یک خانواده آذری تبار مهاجر در مشهد بدنیا آمد.

این جوان برومند ژیمناستیک کار در سال ١٣٢٠همزمان با ورود چهارساله مهاجرین آذری روسی به مشهد ، وارد سازمان نوبنیاد تئاتر " آنسامبل " و سازمان ایران فیلم شد و با فراگیری اصول علمی تئاتر و سینما اولین فیلم رنگی سینمائی را بازی کرد.

استاد احمد میرباذل علاوه بر فعالیت در زمینه دوبلور فیلمهای متعدد از جمله لورل و هاردی ، طراحی و گریم اکثر شخصیت های هنری ، تاکنون بالغ بر سیصد نمایشنامه را هنرمندانه بازی کرده است.

استاد احمد میرباذل در اکثر نمایشنامه های تاثیر گذار و بحث برانگیز آن زمان نقش اول را بازی می کرد و با منش و شخصیتی صادق و افکاری پاک و انسانی و نیتی عدالتخواهانه مورد وثوق اکثر هنرمندان و متولیان دلسوز هنر تئاتر و روشنفکران فرهنگ پرور بود.

اکثر هنرمندان مطرح خراسان امروز  جزو شاگردان و دست پروردگان این هنرمند فرهیخته فرهنگی هستند که از تجربیات و نظرات و اندوخته های هنری ایشان بهره و استفاده های شایانی بردهاند.

از کارهای ارزشمند و بیاد ماندنی استاد احمد میرباذل که در راستای رشد و اعتلای فکری و بیداری و تعهد جامعه هنری خراسان کارساز و تحول پذیر بود می توان به نمایشنامه های  :

نادر پسر شمشیر . پنجمین قربانی . آرشین مال آلان . مشهدی عباد . لیلی و مجنون . رویای نادر . کدخدا احمد . خسیس مولیر . رستم و سهراب . ابومسلم خراسانی . جعفر خان از فرنگ برگشته . مردی که مرده بود و خود نمی دانست . دزد بغداد . شیخ صنعان . داماد عزیزم و.......

نکوداشت  استاد احمد میرباذل توسط هنرمندان تئاتر و سینمای خراسان . فرهنگسرای جهاد دانشگاهی . فصلنامه ادبی و هنری آذری  و  با هنرمندی استاد عاشیق چنگیز مهدی پور نوازنده بین الملل در  محل سه راه ادبیات .  مجتمع دکتر شریعتی ، فرهنگسرای جهاد دانشگاهی برگزار گردید و مورد  استقبال بی نظیر واقع گردید .

مراسم نکوداشت احمد میر باذل

مراسم نکوداشت احمد میر باذل

از خداوند متعال آرزوی سلامتی و روزبهی  برای استاد احمد میر باذل داریم

از راست به چپ:محمد روزبهی/شادروان فریدون صلاحی/مهدی صباغی/احمدمیرباذل/ جلیل صابر مقدم از هنرمندان پیشکسوت تئاتر خراسان در منزل استاد احمد میرباذل

نویسنده : محمد روزبهیmohammad rouzbehi ; ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ،۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک